Facebook IconInstagram IconTripadvisor Icon
21listopada

Dzień Życzliwości

W tym roku już po raz szesnasty świętujemy we Wrocławiu Dzień Życzliwości.

Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem: „Uśmiech, podaj dalej”. Każdemu z nas jest miło, gdy ktoś obdarzy nas życzliwym uśmiechem. Ostatnio jednak coraz mniej tych uśmiechów – czas pandemii, izolacji, pracy zdalnej i przede wszystkim noszenie maseczek sprawiły, że życzliwych uśmiechów mieliśmy w tym roku wyjątkowo mało.

Dzień Życzliwości nie jest świętem o wielowiekowej tradycji

Idea Światowego Dnia Życzliwości narodziła się zupełnie niedawno – w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Wrocław jako jedno z pierwszych miast w Polsce zaczął to święto obchodzić. Nic w tym dziwnego, bo nasze miasto znane jest z pozytywnej atmosfery, przyjaznych, życzliwych i uśmiechniętych mieszkańców. Pierwsze obchody Dnia Życzliwości odbyły się we Wrocławiu 21 listopada 2006 roku pod hasłem „Znajdź się wśród życzliwych”. Dziś, po 15 latach, można śmiało powiedzieć, że trudno sobie wyobrazić listopad w naszym mieście bez tego radosnego święta. A dlaczego w tym roku podkreślamy potrzebę uśmiechania się? Uśmiech kosztuje niewiele, ale ma wielką wartość. Uśmiechanie się wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne zarówno „nadawcy”, jak i „odbiorcy” uśmiechu. A to dopiero początek…
Uśmiech nie tylko poprawia nasz nastrój, ale ma też pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Przede wszystkim uśmiechanie się obniża poziom hormonów stresu, dzięki czemu nasz system odpornościowy działa lepiej. Uśmiech pomaga też zmniejszyć ból i rozluźnić mięśnie. Ma zbawienny wpływ na układ krążenia, zwłaszcza serce. Uśmiech trwający co najmniej 15 sekund przynosi nam takie korzyści jak intensywne ćwiczenia fizyczne – pobudza wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Można więc śmiało powiedzieć, że uśmiechnięci są szczęśliwsi i żyją dłużej!

Jak co roku Miasto Wrocław przygotowało wydarzenia towarzyszące obchodom, na które serdecznie i z uśmiechem zapraszamy. Wszystkie wydarzenia będą oczywiście organizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami epidemiologicznymi. W tym roku Magnolia Park dołączyła do akcji jako partner wydarzenia. 21 listopada odbędzie się specjalna, życzliwa, rodzinna gra miejska – szczegóły wkrótce.

Dzień Życzliwości