Facebook IconInstagram IconTripadvisor IconTripadvisor Icon
9sierpnia
9:00-13:00

Wakacyjna zbiórka krwi z RCKiK

50 procent – o tyle zmniejsza się liczba krwiodawców we Wrocławiu w czasie wakacji. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apeluje do dawców i zaprasza 9 sierpnia na akcję krwiodawstwa organizowaną przy Magnolia Park.

Już w najbliższy wtorek (9 sierpnia) przed wejściem głównym do Magnolia Park od strony ulicy Legnickiej zaparkuje krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. – Lato to newralgiczny okres, gdy ludzie wyjeżdżają na urlopy, a studenci i pełnoletni uczniowie szkół ponadpodstawowych, czyli grupa, która stanowi znaczący odsetek krwiodawców, ma wakacje. Dlatego szczególnie w tym czasie liczy się dla nas każda osoba, która chce oddać krew – mówi Monika Kopeć z RCKiK we Wrocławiu.

Najbliższa akcja krwiodawstwa przy Magnolia Park odbędzie się we wtorek w godzinach 9.00-13.00. Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich, którzy mogą oddać krew, zwłaszcza osoby z minusowymi grupami krwi. – Te grupy krwi są zdecydowanie rzadsze i dlatego zawsze zwracamy na nie szczególną uwagę – mówi Monika Kopeć.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która waży powyżej 50 kilogramów. – Wszystkich chętnych, którzy właśnie wrócili z zagranicznych wakacji, zachęcamy, by wcześniej zapoznali się z wykazem państw zamieszczonym na stronie internetowej RCKiK we Wrocławiu www.rckik.wroclaw.pl. Tam określamy, które osoby powinny czasowo wstrzymać się z decyzją o oddaniu krwi – podkreśla Monika Kopeć.

Oddawanie krwi trwa średnio ok. 8 minut, a łączny pobyt w krwiobusie ok. godziny. Do rejestracji i pobrania krwi wystarczy dokument ze zdjęciem pozwalający stwierdzić tożsamość dawcy i zawierający numer PESEL, a w przypadku obcokrajowców – odpowiednik numeru PESEL bądź identyfikator dokumentu, np. paszportu.

Każdy krwiodawca po oddaniu krwi otrzyma w podziękowaniu od Magnolia Park ekologiczną torbę na zakupy.

 

Wakacyjna zbiórka krwi z RCKiK