Facebook IconInstagram IconTripadvisor IconTripadvisor Icon
7-27lutego
9:00-21:00
plac eventowy od strony ul. Legnickiej

Grand Press Photo 7-27 lutego

Najlepsze zdjęcia w Polsce zobaczycie we Wrocławiu. Magnolia Park zaprasza na wystawę Grand Press Photo 2023.

Wystawę będzie można oglądać od 7 do 27 lutego na placu eventowym, przy wejściu z ul. Legnickiej,w godzinach otwarcia Magnolia Park.

Poruszające kadry z wojny w Ukrainie. Zdjęcia z sekretnych spotkań w chatce w Karkonoszach. Obraz codziennych zmagań opiekunów osób z niepełnosprawnościami. To tylko wybrane z wielu niezwykłych zdjęć, które będziemy mogli zobaczyć na wystawie Grand Press Photo 2023 we Wrocławiu. Dla wszystkich miłośników fotografii organizowane będą także specjalne warsztaty. Zapisy już ruszyły.

Wystawa ze zdjęciami nagrodzonymi w najbardziej prestiżowym konkursie fotograficznym w Polsce – Grand Press Photo, zawita do Wrocławia. Od 7 do 27 lutego w Magnolia Park będzie można obejrzeć aż 301 niezwykłych kadrów.

Co zobaczymy na wystawie Grand Press Photo?

Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. Wszystkie zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu Grand Press Photo, który odbył się w maju 2023 roku.

Wśród 300 kadrów przeważają te z wojny w Ukrainie – to m.in. zdjęcia z Iziumu, pogrożonego w ciemnościach Bachmutu, Kijowa czy z Donbasu. Zobaczymy także niezwykłe ujęcia Michała Siarka dla „The New York Times” z ośrodka Natalii Popovej, gdzie trafiały z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli.

Zdjęciem, które wzbudziło największe uznanie, a które również zobaczymy w Magnolia Park, jest fotografia zrobiona dla „The Washington Post” przez Wojciecha Grzędzińskiego. Jego kadr przedstawiający młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników ze bombardowanego budynku mieszkalnego otrzymał tytuł Zdjęcia Roku.

Na wystawie zobaczymy także fotoreportaż Damiana Lemańskiego dla „Bloomberga” o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów. Będzie można się również przyjrzeć dokładniej życiu Romów z poznańskiego koczowiska czy życiu Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką cierpiącą z powodu porażenia mózgowego.

Warsztaty dla miłośników fotografii

W ramach wystawy 22 lutego zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Pawła Kosickiego, uznanego polskiego fotografa. Warsztaty są bezpłatne, a rejestracja trwa do 12 lutego na stronie: https://fujifilm-x.com/pl-pl/events/2024/0125_605/.

Prestiżowy konkurs i najlepsze zdjęcia

Grand Press Photo, organizowany od 2005 roku, jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Uczestnikami są fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych i freelancerzy. Prace konkursowe oceniają światowej klasy fachowcy, a co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest laureat World Press Photo.  W 2023 roku był to Konstantinos Tsakalidis – grecki fotograf, laureat m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards i Istanbul Photo Awards.

Grand Press Photo 7-27 lutego